ZWICHNIĘTY NADGARSTEK

Kwalifikacje do Mistrzostw Świata Obedience 2012
II vice Mistrz Polski Agility 2007 , I vice Mistrz Polski Agility 2012 , II vice Mistrz Polski Obedience 2011


W kwietniu 2005 r. Wendy wyskoczyła za ptaszkiem z ruin zameczku, z pierwszego piętra.

Zwichnięty nadgarstek, zerwane ścięgno. W ciągu godziny trafiła na stół do dr. Janusza Bieżyńskiego. Pamiętam, że powiedziałam: „Panie doktorze, proszę ratować mojego psa”. Po paru godzinach wyszedł i powiedział: „Kości nadgarstka były całkowicie poprzewracane, powstawiałem je na miejsce , ścięgno zerwane przy samej torebce stawowej , udało mi się połączyć, teraz trzeba czekać”.

Nastały cztery długie tygodnie w gipsie. Lepiej dla ścięgna byłoby, gdyby łapa w gipsie była ustawiona w zgięciu, jednak ze względu na operowany nadgarstek łapa została wyprostowana. Po zdjęciu gipsu widok nadgarstka nie był najładniejszy, nabrzmiały staw , łapa sztywna. Stopniowo zaczęłam wprowadzać rehabilitację: 2-3 razy dziennie krótkie masaże w wodzie z szarym mydle, ćwiczenia i żmudna walka o każdy stopień zgięcia aż doszliśmy do kąta 45 stopni. Niestety, kiedy pies zaczął obciążać łapę, okazało się, że pod ciężarem psa ugina się w drugą stronę. Zrobił się miękki nadgarstek, co nie rokowało zbyt dobrze. W takich przypadkach robi się artrodezę, niszcząc psu całkowicie staw. Widmo takiego zabiegu było dla mnie nie do przyjęcia. W lecznicy niemalże rozebraliśmy szkielet modelu psa. W końcu stanęło na tym, że spróbujemy usztywnić psu łapę w zgięciu . W tym czasie natrafiłam na artykuł o miękkich nadgarstkach u owczarków niemieckich. Zaaplikowałam selen, ester C i łapki żelowe. Nie wiem, co pomogło, ale po dwóch tygodniach, po zdjęciu gipsu widać było, że ścięgna i więzadła zaczęły wreszcie trzymać łapę.

Wendy po siedmiu miesiącach rehabilitacji stopniowo wróciła do sportu, do agility, obedience, pasienia, frisbee, a nawet do flyballa. Mimo rehabilitacji (ultradźwięki, laser, pole magnetyczne , akupunktura, ćwiczenia) z czasem łapa straciła nawet te wypracowane 45 stopni zgięcia w nadgarstku, w tej chwili zostało jej tylko kilka stopni. Jednak nie przeszkadzało jej to w prowadzeniu aktywnego sportowego życia.

W roku 2013 wygrała międzynarodowe zawody Agility w Czechach zdobywając tytuł Championa Agility Opsion 2013
Od czterech lat gra psa sołtysa w serialu Pierwsza miłość.
Mimo 11 lat ciągle jest aktywna , zaczęliśmy nawet trenować nowy sport, a mianowicie treiball.
http://www.youtube.com/watch?v=wOgKnbQXoQU

Zawdzięczamy to dr. Januszowi Bieżyńskiemu, który podczas długiej operacji starał się umieścić drobne kosteczki nadgarstka na właściwym miejscu. Niestety, po tak skomplikowanym urazie nie zawsze wszystko wraca do stanu, jaki był przed wypadkiem. Nie zawsze wszystko się udaje. Ale przy dobrym weterynarzu są szanse, aby chociaż częściowo usprawnić psa. W takich przypadkach liczy się też czas. Im szybciej pies trafi do specjalisty, tym większą ma szansę na odzyskanie sprawności.

Beata Banaszak

Wendy agility https://www.youtube.com/watch?v=IaXk0xc4Z48Kwalifikacje do Mistrzostw Świata Obedience 2012 https://www.youtube.com/watch?v=Yw0CL9_q2ZY